D-PANTENOL

INCI - PANTHENOL

JAK DZIAŁA?

D-pantenol (D-panthenol) jest prowitaminą B5, bardzo łatwo wnika w głąb skóry, włosów i paznokci. Przenika naskórek, gromadzi się w skórze właściwej i zmienia się w witaminę B5, czyli kwas pantotenowy. Prowitamina B5 ma właściwości higroskopijne (posiada zdolność gromadzenia wody) i powoduje nawilżanie skóry. Dzięki temu skóra jest miękka i jędrna. Zewnętrznie działa na skórę pielegnująco. D-pantenol działa łagodząco na podrażnioną i zaczerwienioną skórę, korzystnie wpływając na gojenie skóry poparzonej. Przyspiesza podział komórkowy komórek skóry, przyspieszając jej regenerację. Kremy zawierające w swym składzie D-pantenol łatwiej się rozprowadzają. D-pantenol stosowany jest też w preparatach do opalania i po opalaniu. Podczas opalania przyśpiesza tworzenie się brunatnego barwnika-melaniny, a równocześnie osłabia negatywne reakcje skóry-zaczerwienienie i łuszczenie się skóry. D-pantenol odgrywa ważną rolę w pielęgnacji włosów, jest przez nie wchłaniany, przez co nabierają połysku, są gładsze i zdrowsze. D-pantenol znajduje również zastosowanie w preparatach do pielęgnacji paznokci.

SKĄD POCHODZI?

D-pantenol (prowitamina B5) to substancja pochodzenia roślinnego, będąca związkiem organicznym z grupy alkoholi. D-pantenol to gęsta, lepka i oleista ciecz, jego niskocząsteczkowa budowa powoduje, że łatwo przenika w głąb skóry i ulega przekształceniu w kwas pantotenowy, czyli witaminę B5.

CZY D-PANTENOL JEST BEZPIECZNY?

Jako substancja nietoksyczna i nieuczulająca łagodzi oraz pielęgnuje skórę wrażliwą i skłonną do podrażnień. D-pantenol nie powoduje alergii i nie podrażnia skóry. Głęboko nawilża, przyspiesza procesy regeneracji naskórka i działa przeciwzapalnie. Jest bezpieczny.